Zza żelaznej kurtyny




"Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent." Słowa te zostały wypowiedziane przez Winstona Churchilla podczas słynnego przemówienia w Fulton w 1946 roku. Od tej pory żelazna kurtyna stała się symbolem granicy między państwami demokratycznymi i socjalistycznymi. Poza oczywistymi konsekwencjami politycznymi i ekonomicznymi chcę zwrócić uwagę na te... lkulturalne. Literatura bloku wschodniego była czasami absurdalna, częściej straszna a zdarzało się również że wartościowa. Przez te dwadzieścia kilka lat dzielące nas od przemian demokratycznych obrosła już trochę kurzem. Przypomnijmy ją sobie! 



Jakimi kryteriami będę się kierował podczas wyboru książki do recenzji?

1. Musi ona być wydana między 1943 a 1989 rokiem na terytorium bloku wschodniego bądź innych pańśtw socjalistycznych(Związek Radziecki, Polska Republika Ludowa, Niemiecka Republika Demokratyczna, Czechosłowacja, Jugosławia, Węgierska Republika Ludowa, Rumuńska Republika Ludowa, Bułgarska Republika Ludowa, Albania etc.) Oprócz tego dozwolone są książki dotyczące tamtego okresu(a wydane współcześnie) i wydawnictwa emigracyjne. 
2. Najciekawsze i najbardziej premiowane będą książki, które nie były wznawiana po upadku muru berlińskiego.
3. Zakres tematyczny jest nieistotny. 


Zapraszam Was również do zabawy! Z pewnością macie na półkach książki, które pamiętają pochody pierwszomajowe oraz wyroby czekoladopodobne. Link do waszych recenzji z przyjemnością umieszczę na profilu fejsbukowym(widżet po prawej) oraz w comiesięcznym podsumowaniu akcji. Byłoby miło, jeżeli wspomnielibyście o mojej stronie(link, banner) w Waszych pracach, ale oczywiście nie jest to obowiązkowe :-). Jedynym ograniczeniem jest to, że książka musi być zrecenzowana w ramach akcji(żeby wyeliminować wcześniej opublikowane teksty). W razie wątpliwości/uwag/pytań zapraszam do kontaktu.



Do pracy rodacy!

Do tej pory ukazały się następujące teksty: