piątek, 26 lipca 2013

Liebster Blog Award

Z radością mogę poinformować, że mój blog został uhonorowany wyróżnieniem Liebster Blog Award!Na czym to polega? Pozwolę sobie przekleić formułkę:

"Nominacja do Liebster Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za “dobrze wykonaną robotę”. Wyróżnienia zwykle otrzymują blogi o mniejszej liczbie obserwatorów, co daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz kolejne blogi, informujesz wybranych autorów oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.” 

Z ciekawości sprawdziłem korzenie owego wyróżnienia. O dziwo ciężko jest znaleźć jakiekolwiek pewne informacje w internecie. Okazuje się, że słowo "liebster" pochodzi z niemieckiego i oznacza(za słownikiem bab.la): "ukochany", "kochaniutki". Jako że jestem straszliwie łasy na wszelkie zdrobnienia to uważam, że jest to bardzo miłe i oczywiście motywuje do dalszej pracy! Mój blog został nominowany przez http://annamatysiak.blogspot.com i to na jej pytania będę odpowiadał. A więc, do dzieła! 


1. Jaka jest Twoja największa pasja w życiu?

Ufff, całe szczęście internet daje mi spore pole do popisu i mogę zostawić to pytanie na koniec :-). Wybitnie ciężko jest mi na nie odpowiedzieć, bo nie do końca umiem zdefiniować "największą pasję w życiu". Czy jest to ta która trwa najdłużej? A może najintensywniej? Ta która fascynuje mnie teraz? Jeżeli muszę się ograniczyć do jednej to zdecydowanie odpowiem - moją największą pasją w życiu jest... życie. Gdzieś na drugim miejscu będzie prawdopodobnie literatura :-).

2. Dlaczego piszesz blog?

Niestety, nie mam sprecyzowanej misji. Jednym z powodów jest chęć dzielenia się moją pasją z innymi. W dzisiejszym świecie internet umożliwia mi dotarcie do milionów polskojęzycznych czytelników! Drugim powodem były względy czysto praktyczne - znajomi często proszą mnie o polecenie "czegoś fajnego do czytania". Teraz mogę im wysłać link do bloga :-). 

3. Gdybyś miał/a napisać książkę, jaki byłby jej tytuł?

Od dawna mam pomysł na swoją pierwszą książkę. Co prawda do tej pory powstały(słownie) DWA ostatnie zdania i tytuł. Ten miał brzmieć: "Kwiat w dłoni". Całość ma być strasznie grafomańską wariacją na temat twórczości Styrona(z "Wyborem Zofii" na czele) osadzoną w bliżej nieznanej przyszłości, w smutnym kraju, gdzieś na krańcu Europy. Patrząc na moje tempo, raczej nie ma szans żebym zdążył ją ukończyć przed śmiercią :-).

4. W jaki sposób pisząc blog/książkę/tworząc muzykę można zmienić swoje życie?

Jako że dopiero raczkuje w blogosferze to ciężko mi powiedzieć. Oprócz profitów zarobkowych, czy towarzyskich, istnieją również te terapeutyczne. Wieki temu czytałem bardzo ciekawy artykuł w którymś z tygodników opinii(jednakże nie mam szans sobie przypomnieć w którym) o ludziach, którzy byli śmiertelnie chorzy i w formie bloga prowadzili dziennik. Bodajże autor postawił tezę, że może być to forma redukcji lęku przed śmiercią. 

Wielu wspaniałych autorów zmieniało swoje życie dzięki książkom! Weźmy Ote Pavla i jego "Śmierć pięknych saren". Otóż ów czeski autor przeżył(wraz z większością rodziny) Holocaust. Co więcej, jak na tamte czasy miał sporo szczęścia. Problemy zaczęły się w roku 1964 podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku, podczas których pracował jako dziennikarz. Słysząc doping niemieckich kibiców przypomniał sobie wojnę i to doprowadziło go do obłędu. Pisanie książek było formą terapii. 

Podobny przykład to "Ciemność widoma" Styrona, która również była formą leczenia. Ten laureat Pulitzera cierpiał na depresję, która doprowadziła go na skraj samobójstwa. Zapis tej choroby w formie eseju, uświadomiła społeczeństwa zachodu jak strasznym problemem jest choroba zwana melancholią. 

Rozszerzając trochę treść pytania - świetnym przykładem autoterapii sztuką jest "Walc z Bashirem" Ariego Folmana. Jest to animowany film dokumentalny, o podróży reżysera w celu odzyskania wspomnień z czasów jego służby wojskowej. Bardzo mocne kino o psychologii, poczuciu winy i odkupieniu.

5. Jakie jest Twoje życiowe motto?

W zasadzie jest ich kilka. Po pierwsze: "The great appear great because we are on our knees: Let us rise" - czyli w wolnym tłumaczeniu "Wielkie wydaję się być wielkie, tylko dlatego że klęczymy: Powstańmy". Początkowo było to hasło rewolucyjnej(podobno pojawiło się we Francji na przełomie XVIII i XIX wieku), później zostało zaadaptowane przez brytyjskich socjalistów(James Connolly czy James Larkin). Zwrot "let us rise" miał wtedy również drugie dno - gdyż często gęsto dotyczył czynu zbrojnego(vide Powstanie Wielkanocne). Osobiście traktuje ten cytat jako świetny motywator, abstrahując od jego politycznych konotacji. 

Drugim będzie z pewnością vonnegutowskie "Zdarza się". Oprócz tego uwielbiam:
- "Boże, daj mi samotność, bo nienawidzę ludzi" Herlinga-Grudzińskiego
- "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, bowiem oni będą nasyceni" Biblia

6. Jakie cechy charakteru u nauczyciela/ przewodnika/ autorytetu są najważniejsze? 

Moim zdaniem najważniejszą cechą u każdego nauczyciela(i szerzej - człowieka) jest umiejętność krytycznego myślenia. Dlaczego jest to ważne u osoby, która naucza? Gdyż jeżeli jego uczniowie również będą potrafili krytycznie myśleć, to nie grozi im fanatyzm.

7. Co inspiruje Cię do podejmowania nowych wyzwań i działania?

Zanim odpowiem na to pytanie muszę krótko streścić moją filozofię życia. Otóż uważam, że całą naszą skomplikowaną egzystencję możemy przyrównać do sportu - a dokładniej biegania i piłki nożnej. Weźmy na tapetę bieganie. Otóż, podczas każdej przebieżki możemy wyróżnić dwa etapy - pierwszy, kiedy jesteś świeży, wypoczęty i masz mnóstwo sił oraz drugi kiedy jesteś wyczerpany. Pomiędzy nimi następuje punkt krytyczny i podczas którego myślisz: "cholera, dosyć chcę usiąść i umrzeć". Otóż, nie jest ŻADNĄ sztuką biegać w etapie pierwszym, potrafi to każdy. Natomiast każdy krok, każdy przebyty metr w etapie drugim, kiedy jestem wyczerpany traktuję jak gol w finale Ligii Mistrzów(i przypałętała się piłkarska metafora!). Każda minuta takiego biegu jest zwycięstwem i to tym największym - bo nad sobą. Uważam, że bez bólu można to ekstrapolować na inne dziedziny życia. 

8. Gdybyś stał/a się niewidzialny/a na jeden dzień - co byś zrobił/a?

Poszperałbym w ściśle tajnych archiwach instytucji państwowych. ZDECYDOWANIE! :-)

9. Jakie są, Twoim zdaniem, największe wyzwania dla ludzkości w tym tysiącleciu?

Ludzkość po raz pierwszy w swojej historii ma broń, która jest w stanie unicestwić cały świat. Nie chodzi mi tu bynajmniej o bombę atomową/wodorową/jakąkolwiek inną - otóż historia uczy, że najskuteczniejsze w eksterminacji są pociągi, ciężarówki, infrastruktura, komunikacja, archiwa oraz banda bezdusznych urzędników, którzy będą sprawowali kontrolę nad procesem. W związku z tym uważam że największym wyzwaniem dla ludzkości w najbliższych latach będzie nie zabicie się. Jeżeli to nam(im?) wyjdzie, to poradzimy sobie ze wszystkim innym.

10. Gdybyś mógł zadecydować o pokojowym rozwiązaniu jednego konfliktu na ziemi, którą "wojnę" (obecnie się toczącą) byś wybrał/a i dlaczego?

Wojnę z terroryzmem. Dlatego, że terroryści posługują się najbardziej obrzydliwą i niszczycielską siłą - strachem. 

11. Jaki wpływ ma jednostka na losy świata?

Olbrzymi! Historia to nie jest abstrakcyjny zeitgeist, który działa w sposób magiczny. To my jesteśmy historią - czyli losami ludzi, którzy mają swoje namiętności, obawy, zalety i wady. Praktycznie każdy ma szansę zmienić te losy - zarówno na szczeblu lokalnym jak i globalnym. Oczywiście może to być dobra lub zła zmiana. 

Moja lista pytań:
1. Czy to prawda, że jako ludzie jesteśmy z natury źli?
2. Jeżeli mogłabyś/mógłbyś cofnąć się w czasie i zmienić tylko jedną rzecz - co by to było? Może tu chodzi o wydarzenie globalne, historyczne lub zgoła prywatne.
3. Trzy książki, które zabrałbyś/zabrałabyś na bezludną wyspę?
4. Co sądzisz na temat kanonu lektur w polskich szkołach. Dokonałbyś/dokonałabyś jakichś zmian?
5. Pisarz/pisarka z którym poszedłbym/poszłabym na duże piwo to? I dlaczego akurat z nim?
6. Jeżeli miałbyś/miałabyś szansę zapomnieć fabułę jednej książki, żeby znów móc ją przeżyć tak jak za pierwszym razem to jaką pozycje byś wybrał/wybrała?
7. Które odkrycie naukowe w sposób najbardziej doniosły zmieniło nasz świat?
8. Czy warto być uczciwym?
9. Kto wygra najbliższy mundial w Brazylii?
10. Czy filozofia jest potrzebna w dzisiejszych czasach?
11. Kto był Twoją ulubioną postacią bajkową w dzieciństwie?

Nominuję:
http://literackie-skarby.blogspot.com/

Gratulacje!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chcesz zostawić komentarz? Super, dziękuję! Pamiętaj jednak o netykiecie :-).